W dniach 14-16 marca 2024 Bartosz Miziołek uczestniczył w 8 światowym kongresie twradziny układowej (8th Systemioc Sclerosis World Congress) w Pradze, prezentując osiągnięcia naukowe Kliniki Dermatologii badań prowadzonych we współpracy z Kliniką Chorób Wewnętrznych i Reumatologii SUM w Katowicach-Ochojcu na temat znaczenia osi renina-angiotensyna w patogenezie twardziny układowej oraz zastosowania termografii w diagnostyce chorych z twardziną układową.
Program rozwoju Katedry i Kliniki Dermatologii:
- Wprowadzenie nowego kursu dla CMKP (3 dni) dotyczącego elementów dermatologii estetycznej. Problem dotychczas traktowany nieco z boku, znalazł się obecnie się w programie specjalizacji z dermatologii i wenerologii.
- Wprowadzenie nowego kursu dla CMKP (3 dni) z zakresu dermatochirurgii. Klinika Dermatologii posiada rozbudowane zaplecze dermatochirurgiczne, które pozwala na szkolenie młodej kadry z technik zabiegowych w zakresie skóry, z uwzględnieniem laseroterapii, kriochirurgii i elektrochirurgii.
- Uzyskanie stopnia doktora nauk medycznych (lekarz Kornelia Pietrauszka, lekarz Karina Polak, lekarz Kamila Wojciechowska, lekarz Michał Szczepanek) w ramach Szkoły Doktorskiej.
- Uzyskanie stopnia doktora nauk medycznych przez pracowników SUM (lekarz Katarzyna Adamczyk-Sitko, lekarz Natalia Salwowska, lekarz Aleksandra Frątczak).
- Uzyskanie stopnia doktora nauk medycznych lekarzy rezydentów (z tzw. „wolnej stopy”) (lekarz Marta Samborska, lekarz Jakub Sazanów-Lubelski, lekarz Gabriela Ochała-Gierek, lekarz Katarzyna Kulig, lekarz Dorota Milewska-Wróbel).
- Ukończenie opracowania i podsumowywania wyników planowanej rozprawy habilitacyjnej dr med. Bartosza Miziołka - uzyskane dotychczas wyniki będą stanowiły istotny wkład w badania nad etiologią twardziny układowej i objawu Raynauda. Ocena występowania i znaczenie przeciwciał anty-ACE2 w/w grupach chorych ma charakter unikatowy.
- Unowocześnienie i zaktualizowanie skryptu z zakresu wenerologii dla studentów kierunku lekarskiego.
- Wydanie podręcznika z zakresu nowoczesnej diagnostyki i terapii chorób skóry (zgodnie z konsensusami Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego) dla studentów kierunku lekarskiego.
- Doskonalenie technik zdalnych stosowanych w trakcie nauczania dermatologii (z zastosowaniem videodermatoskopii, trichoskopii z aplikacją Tricholab).
- Kontynuacja wieloośrodkowego projektu Global Atlas of Dermatology, Dermatopathology and Venerology. Springer Werlag zainicjowanym przez Nooshin Bagherani (Arak University of Medical Sciences) i Prof. Bruce Smoller’a (University of Rochester Medical Center) mającym na celu publikację w/w atlasu.
- Realizacja prac w ramach wniosków statutowych.
- Przygotowanie wniosku grantowego OPUS – tematyka rola układu angiotensyn i przeciwciał anty – ACE2 w twardzinie układowej.
- Dalsza współpraca z Katedrami i Klinikami Wydziału Lekarskiego w Katowicach: w zakresie diagnostyki i terapii kolagenoz oraz współpraca w organizacji kursu „Choroby immunologiczne” - prof. dr hab. med. Eugeniusz Kucharz kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Reumatologii i Immunologii w Katowicach, w zakresie metod fizykalnych w leczeniu owrzodzeń podudzi - dr hab. med. Patrycja Dolibóg kierownik Katedry i Zakładu Biofizyki Lekarskiej w Katowicach, z Katedrą i Kliniką Kardiologii WNoZ w zakresie tematyki zaburzeń układu krążenia u pacjentów z łuszczycą zwykłą dr hab. med. Maciej Haberka.
- Dalsza współpraca z Katedrami i Klinikami Dermatologii na terenie kraju: Warszawa, Wrocław, Poznań.
- Kontynuacja współpracy z Uniwersytetem Humanistycznym w Warszawie (Wydział Psychologii) przy realizacji grantu NCN 2017/25/N/HS6/01319 ,,Skuteczność autoafirmacyjnych intencji implementacyjnych w redukowaniu objawów depresji i lęku oraz zwiększaniu dobrostanu psychicznego u chorych na łuszczycę”.
- Kontynuacja wspólnych badań z prof. Carmen Cantisani (Poliklinika Umberto I Uniwersytetu „Sapienza” w Rzymie) oraz z prof. Norbertem Kiss (Klinika Dermatologii, Wenerologii i Dermatoonkologii Uniwersytetu Semmelweis’a w Budapeszcie) w zakresie chorób owłosionej skóry głowy. W planie wyjazd naukowy wybranego młodego pracownika Katedry i Kliniki do Polikliniki Umberto I Uniwersytetu „Sapienza” w Rzymie w ramach trwających badań.
- Współpraca w trwającym projekcie badawczym „TDSCOPE - innowacyjna metoda i urządzenie do badania zmian skórnych i diagnostyki przeciwnowotworowej” realizowanym od 2013 r. przez konsorcjum naukowe w skład którego wchodzą gabinety Juwena, Politechnika Śląska oraz Centrum Onkologii Gliwice.
- Zorganizowanie konferencji pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego „Dermatologia Dziecięca” (w przypadku trudnej sytuacji epidemiologicznej – w formie zdalnej), we współpracy z Oddziałem Dermatologii Dziecięcej w Sosnowcu.
- Umożliwienie wygłaszania wykładów i promowania polskiej dermatologii przez młodych naukowców w ramach konferencji międzynarodowych (EADV, AAD, WCD) – pomoc w ubieganiu się o granty wyjazdowe.
- Dalszy rozwój działalności naukowej w następujących kierunkach:
- znaczenie mutacji gamma-sekretazy u pacjentów z trądzikiem odwróconym
- badania trichoskopowe i znaczenie SULT1 u pacjentów z łysieniem androgenowym
- zagadnień związanych z charakterystyką zaburzenia osi angiotensyn w twardzinie układowej
- ocena jakości życia i skali depresji w przebiegu łuszczycy zwykłej
- badania w zakresie mikrobiomu skóry, błon śluzowych i jelit (sekwencjonowanie DNA) u chorych z łuszczycą zwykłą
- przydatności skal służących do oceny skóry u dzieci i dorosłych chorujących na twardzinę układową
- współpraca przy aktualizacji konsensusu Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego z zakresu leczenia trądziku pospolitego
- Wydanie podręcznika dla studentów „Podstawy diagnostyki i terapii wybranych schorzeń dermatologicznych dla studentów kierunku lekarskiego”.
Ogólne obszary działalności naukowej:
- Łuszczyca – patogeneza, klinika i leczenie.
- Trądzik pospolity i różowaty – patogeneza, klinika i leczenie.
- Choroby tkanki łącznej – patogeneza, klinika i leczenie.
- Nowoczesna diagnostyka i lecznictwo dermatologiczne.
- Interdyscyplinarne aspekty schorzeń dermatologicznych.
- Techniki obrazowania w dermatologii.